warsztat

Jak przygotować własnoręczną prezentację?

Nieodłącznym elementem nauczania jest przygotowywanie prezentacji z tematu, który będziemy przedstawiać. I o ile mamy wiedzę w kontekście prezentowanego tematu to zwykle niewiele czasu poświęcamy na to, aby przygotować prezentację. Wychodzimy z założenia, że materiał jest na tyle ważny i ciekawy, że sposób prezentacji jest w tym przypadku mniej istotny. Nic bardziej mylnego. To właśnie prezentacji trzeba poświecić najwięcej czasu, ponieważ to ona przykuwa uwagę, powoduje skupienie, pomaga w zapamiętaniu najistotniejszych treści i jeśli jest odpowiednio przygotowana wzbudza zainteresowanie odbiorców. Pamiętajmy, że nawet najciekawszy temat może zostać uznany za nudny, jeśli prezentacja będzie nudna i szablonowa. Z tego właśnie powodu doceniam własnoręcznie przygotowane prezentacje. Nawet jeśli rysujesz lub piszesz coś po raz setny, to, to jak to napiszesz lub narysujesz za każdym razem jest inne, gdyż nie jesteśmy komputerem, nie jesteśmy maszyną, która za każdym razem tworzy identyczny napis czy obraz. To nie oznacza, że nie jestem za technologią, to oznacza jedynie to, że technologia zaciera w nas oryginalność, kreatywność i powoduje, że mając do wyboru gotowe prezentacje korzystamy z nich, ale ich wygląd przestaje być atrakcyjny. Staje się oklepany i nudny dla odbiorcy. Nie bez powodu przedmioty „hand made” są wysoko cenione. Są zwyczajnie niepowtarzalne i coraz więcej osób właśnie takich przedmiotów szuka.

Podczas moich warsztatów nauczysz się wielu elementów przydatnych do tworzenia własnej „hand made” prezentacji.

Rysunkowo – warsztat wizualizacja na flipcharcie

To warsztat skierowany do trenerów, menadżerów, osób, które prowadzą spotkania i które potrzebują podczas swoich prezentacji zapisywać treści dla pozostałych osób biorących udział w spotkaniu.

Czemu na flipcharcie?

Ponieważ to zwykle najbardziej dostępna powierzchnia do zapisywania, a jej atutem jest to iż nie potrzebuje być wytarta, aby zrobić przestrzeń dla kolejnych notatek ze spotkania. Praca z kartami flipcharta umożliwia tworzenie prezentacji, notatek, które można wykorzystać ponownie lub przesłać je do innych w celu utrwalenia wiadomości.


To warsztat, podczas którego nauczysz się wielu elementów tworzenia prezentacji dzięki czemu wybierzesz te, które będą odpowiednie do twojej pracy. Otrzymasz propozycję szablonów, ikonek, liternictwa ale to tylko wzory, to jak to ostatecznie połączysz i naszkicujesz swoją ręką spowoduje iż prezentacje stworzone po moim warsztacie będą zupełnie inne, a ty będziesz tworzyć bawiąc się ich formą.

Rysowizja – myślenie wizualne – warsztat dla nauczycieli

To warsztat stworzony z myślą o nauczycielach.

Pomysł na wykorzystanie myślenia wizualnego w pracy nauczyciela nasunął mi się, gdy w szkołach pojawiło się zdalne nauczanie, które zostało wymuszone przez panującą sytuację. Lekcje online stały się nowym wyzwaniem a zainteresowanie ucznia czymś trudniejszym niż zwykle. Przyszedł moment, gdy w krótkim czasie trzeba przekazać te same informacje co zawsze i nie stracić zainteresowania uczniów, którzy będąc w domu mają szereg rozpraszających ich bodźców. Taka praca wymaga od nauczycieli ogromnego wysiłku, dlatego wg mnie wykorzystanie myślenia wizualnego może okazać się ciekawym rozwiązaniem.

W skrócie, myślenie wizualne, polega na tym, aby w prosty, graficzny sposób zapisać to co jest ważne i wymaga zapamiętania. Dzięki modelowi WIZJA okazuje się to wyjątkowo łatwe. Nauka z wykorzystaniem metod myślenia wizualnego umożliwia tworzenie ciekawych w odbiorze materiałów dydaktycznych, uruchamia wyobraźnię uczniów i sprawdza się zarówno w pracy zdalnej jak i standardowej.
wizualizacja na flipcharcie - warsztat
myślenie wizualne - warsztat dla nauczycieli